vize işlemleri

Avrupa Ülkeleri Vize Ücretleri

İçindekiler

Avrupa ülkeleri vize ücretleri seyahat yapılmak istenen ülkeye göre değişmektedir. Bununla beraber Schengen vize ücreti, Almanya vize ücreti ve Amerika vize ücreti için ödenmesi gereken koordinasyon ve hizmet bedelleri farklılık gösterebilmektedir. Bazı yaş grupları için vize harcına gerek olmazken aynı yaş grubunda olup da farklı bir uyruktan olan başvuru sahibinin vize ücreti ödemesi gerekir.

Vize fiyatları 2022 başvuru yapılan ülkelere göre, başvuru sahiplerinin yaş durumu, uyruğuna ve başvuru yapılan vize kategorisine göre değişir. Euroasia GVS bazı ülke vize başvuruları doğrudan konsolosluk üzerinden tamamlanırken bazı ülke başvurularınızı konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezleri aracılığı ile yürütülür. Bu sebeple vize ücretlerinin kapsamı da çeşitlenebilmektedir.

Avrupa Ülkeleri Vize Ücretleri Kapsamı Nelerdir?

Yurtdışı vize fiyatları Eurosia GVS ile vize başvuru işlemlerinizi yürütmeye karar verdiğinizde ödenen ücretlerin kapsamı şu şekilde özetlenebilir,

  • Vize randevu ücretleri.
  • Başvuru merkezi ücretleri.
  • Koordinasyon bedeli.
  • Konsolosluk harcı.
  • Hizmet ve servis bedeli.

Gibi durumlarda vize ücretleri farklılık gösterir. Her ülke için de vize randevu ücretlerinde Schengen vize ücreti, Türk vatandaşları için Schengen vize ücreti ve çocuklar için Schengen vize ücreti hem seyahat edebilecek ülkeye hem de seyahat amacına göre belirlenir. Schengen ülkeleri için biyometri işlemleri dolayısıyla kişilerin daha önceden verilmiş parmak izi varsa yeni bir parmak izi verilmesine gerek olmayan durumlarda farklı ücretler öderler.

Schengen Vize Ücreti

Schengen vize ücreti bakıldığı zaman Schengen bölgesinde dahil olan tüm ülkeler için alınacak olan C tipi vizeler için aynıdır. Schengen vizesi başvurularında başvuru sahiplerinin yaşına bağlı olarak vize fiyatları değişir. Schengen bölgesi üyesi olan bir ülkeye yapılacak 90 günden kısa süreli seyahatler için alınması gereken C tipi vize ücretleri yetişkinler için vize başvuru harç ücreti 80 Euro olmaktadır. 

6 ile 12 yaş arası çocuklar için ise 40 Euro olarak belirlenmiştir ve Schengen bölgesi ülkesi için alınacak olan havaalanı transit vize ücret ise 80 Euro olmaktadır. Bu ücretler kapsamında zorunlu seyahat sigortası, yeminli tercüme ücreti ve biyotmetri ücretleri dahil değildir.

Almanya Vize Ücretleri

Almanya vize ücretleri bakıldığı zaman ulusal vize ücreti 75 Euro olarak belirlenmiştir. Almanya’ya yapılacak 90 günden uzun seyahatler için ulusal D tipi vize başvurusunda bulunmak gerekir. Gerekli olan koşulları sağlayan başvuru sahipleri Almanya D tipi vize ücreti ödemelerinden muaf olmaktadır. Almanya D tipi vize ücretlerinden muaf olan kişilerin ise bir devlet okulundan burs kazanmış olması gerekir.

Muaf olunan durumlara bakıldığı zaman bir Alman vatandaşının birinci dereceden akrabası olması, diplomatik görevi olması ve Almanya’nın vize muafiyeti uyguladığı ülkelerden birinin vatandaşı olması gibi şartlardan birini karşılıyor olması gerekir. Almanya’da D tipi vize ücreti 18 yaşından küçük kişiler için vize indirimi uygulanarak 37 Euro civarında bulunur.

Fransa Vize Ücretleri

Fransa vize ücretleri bakıldığı zaman Fransa’da uzun dönemli vize ücretleri 99 Euro olarak belirlenmiştir. Fransa’da uzun dönemli vizesi D tipi bir vizedir ve 90 günden fazla bir süre çalışmak veya eğitim görmek gibi çeşitli amaçlar ile Fransa’da bulunma hakkı tanımaktadır. Fransa vatandaşlarının eşleri için Fransa uzun dönemli vize ücreti uygulanmaktadır. eğitim kurumundan kabul almış öğrenciler için Fransa’da yer alan bir yer ise öğrenci vize ücreti indirimli olarak 50 Euro olarak belirlenmiştir.

Belçika Ulusal Vize Ücreti Ne Kadardır?

Belçika vize ücreti bakıldığı zaman ulusal D tipi vize ücreti 180 Euro olarak belirlenmiştir. Belçika ulusal vizesi hamiline eğitim görme veya çalışma gibi amaçlar ile Belçika’da 90 günden uzun süreliğine kalma hakkı tanımaktadır. Belçika ulusal vize ücreti 6 yaşın altındaki çocuklara, Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşlarının aile bireylerine, bilimsel araştırma sürdürme amacıyla Belçika’ya seyahat eden kişilere kâr amacı gütmeyen, konferans veya kültürel bir etkinlikte görevli temsilcisi olarak seyahat eden 25 yaşın altı kişilere ve eğitim temelli olarak seyahatlerde uygulanır.

Polona Vize Ücreti

Polonya vize ücreti D tipi yani uzun süreli olan vize ücreti 90 dolar olarak belirlenmiştir. Polonya D tipi vize, hamiline çalışma, aile birleşimi, uzun dönemli eğitim programlarına katılma gibi çeşitli amaçlarla 90 günden uzun süreliğine bulunma hakkı tanıyan bir vize türüdür. Bunun dışında yine vize türüne göre Polonya vize ücreti değişiklik göstermektedir.

İtalya Vize Ücreti

İtalya vize ücreti bakıldığı zaman 2022 senesi için 132,80 Dolar olarak belirlenmiştir. İtalya’ya 90 günden bir süreliğine eğitim almak isteyenlerin başvuruda bulunması gereken eğitim vizesi ücreti ise 57,30 Dolar olarak belirlenmiştir. İtalya ulusal D tipi olan vizede hamiline İtalya’da uzun süreli eğitim programlarına katılma veya aile birleşimi gibi amaçlarla bulunma hakkı sunan uzun süreli bir vize türüdür. İtalya ulusal vize ile İtalya’ya seyahat eden kişiler ülkede 91 gün ile 365 gün arasında kalma hakkına sahip olabilirler. İtalya’ya seyahat etmek isteyen bireylerin gerekli olan belgeleri tamamlayarak VSF İtalya vize başvuru merkezi üzerinden başvuruda bulunmaları gerekir.

Amerika Vize Ücreti

Amerika vize ücreti iki şekilde incelenir, bunlardan biri göçmen olan Amerika vizesi ve göçmen olmayan Amerika vizesi türlerine yapılacak başvurular farklılık gösterir. Vizenin türü ile birlikte başvuru sahibinin Amerika vize ücreti, milliyetine göre de değişiklik göstermektedir. Amerika göçmen olmayan vize türleri ve ücretleri dilekçesiz vize 160 Dolar, dilekçeli vize 190 Dolar, E tipi vize 205 Dolar, K tipi vize ise 265 Dolar olmaktadır.

Amerika tarafından çeşitli vize türleri sunulmaktadır ve Amerika’da uzun süreli olarak kalmak isteyen kişilerin alabileceği 10 senelik vize ücreti de 220 Dolar olarak belirlenmiştir. Göçmen olan kişilerin vize ücretleri ise göçmen dilekçesi ile bir akraba için yapılan başvurular 325 Dolar olmaktadır.

İngiltere Vize ücreti 

İngiltere vize ücreti bakıldığı zaman yine vize türüne göre değişmektedir. 6 ay süreli olan ziyaret vizesi 79 İngiliz Sterlini, akademik vize 158 İngiliz Sterlini, İngiltere’ye yerleşmek isteyen İngiliz vatandaşı birine bağımlı göçmenler için 323 İngiliz Sterlini olmaktadır. 10 sene süreli ziyaretçi vizesi 685 İngiliz Sterlini gibi ücretler uygulanmaktadır.

Kanada Vize ücreti

Kanada vize ücreti vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Öğrenci vizesi ve çalışma vizesi ücreti 150 Kanada Doları olmaktadır. Ziyaretçi vizesi, tek girişli veya çok girişli olan vize türleri ise 100 Kanada Doları olmaktadır. Ziyaretçi vizesi arasında, aileler için uygulanan en fazla tutar ise 500 Kanada Doları olmaktadır.

Vize Başvuru Ücreti Nasıl Ödenir?

Vize başvuru ücreti nasıl ödenir? Sorusuna bakıldığında ödeme yolu başvuru yapılan ülkeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Vize başvuru ücreti ödemeleri online ortam üzerinden kredi katı, sanal kart, banka kartı kullanılarak veya vize başvuru randevu sırasında ilgili olan konsolosluk görevlisine nakit olarak yapılabilmektedir. Bunun dışında eğer vize başvuruları reddedilirse vize ücretleri iade edilmemektedir ve vizeyi uzatma işlemi de ücretli olmaktadır. Vizelerin uzatılma durumu ise yine ülkeden ülkeye değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button