vize işlemleri

Norveç Vizesi

İçindekiler

Norveç vizesi genel olarak bakıldığı zaman Norveç seyahatlerinde bulunacak olan Türkiye vatandaşları için geçerli bir uygulamadır. Türkiye vatandaşları bir Schengen grubu üyesi olan Norveç krallığında gerçekleştirecekleri seyahatleri öncesi Norveç Schengen vizesi almaları zorunludur. Norveç vize işlemleri maksimum 10 ila 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Bu nedenle vize başvurusunda bulunacak olan kişiler bu süre zarfını göz önünde bulundurarak bu ülkeye olan seyahat tarihlerinden önce başvuru işlemlerine başlanmış olmalıdırlar.

Alınmış olan Norveç vizesi bir Schengen vizesidir. Çok girişli olan Norveç Schengen vizesi ilk önce Norveç olmak üzere diğer Schengen ülkelerine giriş yapılabilmektedir. Bordo pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının Norveç vizesi almaları gerekir ve T.C. Hususi Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günden uzun olmayan seyahatler için vize almalarına gerek yoktur.

Norveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç vize başvurusu nasıl yapılır? bakıldığı zaman vize işlemlerinde evrak teslimi, vize randevusu sırasında yapılır. Norveç vizesi alabilmek için konsoloslukça vize için istenen evrakları eksiksiz ve doğru şekilde hazırlayarak Norveç vizesi için yetkili makam Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Norveç Ankara Büyükelçiliği olup, uzun süreli Norveç vizesiyle ilgili yetkili makam sadece Norveç Ankara Büyükelçiliği olmaktadır. Başvuru için istenen bazı şartlar bulunur bu şartlar,

 • Seyahat tarihinden en fazla 90 gün en az 15 gün öncesinde Norveç vize başvurusu yapılmış olmalıdır.
 • VFS Global veya vize danışmanlık merkezlerinden randevu aldıktan sonra seyahat amacına ve süresine uygun olarak toplanan belgeler elde teslim edilmelidir.
 • Pasaportun ve önceki vizelerin tüm kopyalarının seyahat tarihinden önce en az 3 ay geçerli olması gerekir, ayrıca pasaportlarda en az iki sayfanın boş bırakılması önem taşır.
 • Norveç vize başvurusu sırasında parmak izi vermek gerekir ve son 5 sene içerisinde VIS ile parmak iziniz alınmış olsa bile bu işlemi yenilemeniz şart bir durumdur fakat 12 yaştan küçük çocuklar ile parmak izi veremeyecek duruda olanlar bu durumdan muaf tutulur.
 • Pasaportunuzun 10 seneden eski olması Norveç vizesi almanızı ve seyahatlerinizi mümkün kılmamaktadır.

Norveç Vize Türleri Nelerdir?

Norveç vize türleri seyahat süresi ve amacına göre değişmekte ve farklı türlerine ayrılır. En yaygın olanı C tipi yani kısa süreli vizelerde, geçici olarak kalmayı planlayan kişilerin tercih ettiği vize türüdür. Schengen vizesi olarak da bilinen C vizesi 6 aylık süre içerisinde 90 güne kadar alınabilmektedir. Norveç’in de arasında bulunduğu Schengen üyelerine turistik, ticari veya eğitim amaçları ile seyahat etmek isteyen kişilerin bu vizeye başvurmaları gerekir. Bunun dışında Norveç vize türleri şu şekilde özetlenebilir,

 • Norveç turist vizesi için kişilerin bordo pasaport sahipleri 90 günlük bir vize almak zorundadır fakat bu durum 6 ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydı ile hususi diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri için geçerli bir durum değildir.
 • Norveç ticari vizeler, iş yeri ve fuar ziyaretleri için gitmek isteyen kişilerde yine Schengen vize tipi 90 güne kadar verilebilmektedir. Türkiye’ye geri döneceği ve izin günlerinin yazılı olduğu dilekçenin türü ortalama 7 gün içerisinde sonuçlanır.
 • Norveç kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım vizesi yine 90 gün sınırını geçmeme şartı ile konferans organizasyon gibi ziyaretleri olan kişiler bordo pasaportu alabilirler.
 • Norveç öğrenim ve staj vizesi türü, kısa süreliğine eğitim amacı ile gitmek isteyenler için uygundur.
 • Uzun süreli vize yani Norveç D vizesi Schengen üyesi ülkelerine 90 günden fazla konaklamak isteyen vatandaşların aldığı vizedir.

Norveç Vize Ücreti 2022

Norveç vize ücreti 2022 bakıldığı zaman başvurusu sırasında vize ücreti ve VFS Global servis ücreti ödenmektedir. Başvurudan önce evrakların hazırlanması sırasında biyometrik fotoğraf, yeminli tercüman ve kurye ücreti de ödenmektedir. Genel olarak vize harç ücreti 80 Euro olmaktadır. VSF Global servis ücreti ise 139 TL’dir. Yapılan başvuru sırasında kurye hizmetlerinin tercih edilmesi halinde ek olarak 60 TL ödenmektedir. Bunlara ek olarak ücretler alınan hizmetlere bağlı olarak tamamen değişebilmektedir.

Norveç Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Norveç vize başvurusu için gerekli belgeler genel olarak bakıldığı zaman seyahat etmek isteyen turistler, işsizler, işveren kişiler, sigortalı çalışanlar, esnaflar, sanatçılar, emekli ve öğrencilerin Norveç vizesi başvurusu sırasında ihtiyaç duyacakları belgeler bulunur. Genel olarak istenen ortak belgeler şu şekilde özetlenebilir,

 • Pasaport.
 • Norveç vize başvuru formu.
 • Başvuru formuna ait kapak mektubu çıktısı.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Seyahat sağlık sigortası.
 • Banka hesap dökümü.
 • Otel rezervasyon bilgileri ve uçak bilet bilgileri.

Norveç Vizesi Almak Zor mu

Norveç vizesi almak zor mu bakıldığı zaman özellikle daha öncesinde Suriye, Afganistan, Irak ve Somali üzerinden seyahat edenler veya daha öncesinde Schengen vize reddi alanlar Türkiye’de herhangi bir aile ferdi kalmaksızın ailece Norveç Turistik vizesi için başvuru yapan kişiler için zor olabilmektedir. Bunun dışında vize başvurularının sağlıklı olabilmesi için başvuru sürecindeki tüm belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde verilmesi gerekir.

Norveç vizesinin kolay şekilde alınabilmesi için seyahat amacının net ve samimi olması gerekir. Bunun yanı sıra Türkiye’de orta üst geliri ve Schengen seyahat geçmişi olanlar daha kolay olur. Buna ek olarak pasaport üzerinde İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda vizesi alanlar, ticari vize başvurusunda olanlar, Norveç ülkesinde yaşayan birinci derece yakın akrabasını ziyaret edecek kişiler daha kolay şekilde vize alabilirler.

Norveç Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Norveç vize randevusu nasıl alınır? bakıldığı zaman vizeler ortalama 15 gün içerisinde sonuçlandığı için başvuruların bu süre dikkate alınarak yapılması gerekir. Bunun için vize başvuru merkezlerinden ortalama 1 ay öncesinden randevu almak doğru bir tercih olur. Merkezlerin yoğunluk durumuna göre değişmekle beraber randevular kimi zaman ertesi güne bile verilecek kadar hızlı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Hem uzun süreli hem de kısa süreli olan vize konsoloslukları yerine Norveç Krallığı tarafından yetkilendirilen VFS Global’e başvuru yapmak gerekir.

Norveç Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Norveç vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için gereklidir. Gidilecek ülkeye hangi tür vize başvurusu yapılması gerektiği öğrenilmelidir ve bunun için gidilecek kişinin hangi statüde olduğu ve hangi amaçla gittiğinin yanında gideceği ülkede ne kadar süre kalacağı belirlenmelidir. Üstelik bu sırada hangi pasaporta sahip olduğunuzda vize alıp almayacağınızı belirler. Norveç vize başvurusunda vize türü belirlendikten sonra başvuru şartlarının detaylı şekilde araştırılarak gerekli olan evrakların hazırlanması gerekir.

Evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra Norveç Krallığı’nın belirlediği acentelerden veya vize başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Norveç Vize başvuruları yaklaşık olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlanır ve vize başvurusu UDI veya elçilik tarafından işleme alınır. Vize alma ihtimalini kolaylaştırmak için evraklarınızın tamamen eksiksiz bir şekilde ilgili olan alanlara iletilmesi önem taşır. Vize başvurusu sonrasında başvuru merkezinin internet adresi üzerinden takip edilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button