vize işlemleri

İsviçre Vizesi

İçindekiler

İsviçre vizesi ülkeye seyahat edecek olan vatandaşların bordo pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması ile verilir. Hizmet yani gri, hususi yeşil ve diplomatik olan siyah pasaport ise 190 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. İsviçre vize türleri genellikle seyahat süresine göre farklı olabilir. Bunlar,

 • Öğrenci vizesi.
 • Transit vize.
 • Aile birleşimi vizesi.
 • Aile ziyareti vizesi.
 • Ticari vize.
 • Turistik vize.

İsviçre Schengen vizesi konusunda da İsviçre Schengen bölgesinde bulunan bir bölge olduğu için bordo pasaport sahiplerinin ise bir Schengen vizesi yoksa 90 günü aşmayan kısa süreli ziyaretler için İsviçre Schengen vizesine başvurmaları gerekir. Fakat oturma izni, aile birleşimi, çalışma izni gibi 90 günü aşan süreli vize talep ediliyorsa direkt olarak İsviçre uzun süreli vize başvurusu yapılması gerekir.

İsviçre’ye Vize Var mı?

İsviçre’ye vize var mı bakıldığı zaman İsviçre, Türkiye’ye vize uygulaması bulunan ülkelerden biridir. İsviçre seyahatlerinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsviçre vizesi almaları zorunludur. Diplomatik pasaport sahibi ve yeşil pasaport Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 6 ay içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile İsviçre vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

İsviçre’ye vize almak zor mu konusunda bu tamamen vize başvurunuzun nasıl yapıldığı ile alakalıdır. Evraklarınızın eksiksiz olarak tamamlanması gerekir ve evrakların zamanının geçmemesi gerekir. Bunun dışında kişilerin başvurularında kalacakları yeri, banka hesabında en az 6-10 bin TL para olması zorunlu bir durumdur.

İsviçre Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre vize başvurusu nasıl yapılır? Genel olarak bakıldığı zaman başvuruların incelenmesi ve sonuçlandırılması için yetkili tek durum İsviçre Konsolosluğu olmaktadır. Fakat kısa süreli olan seyahatler için yani 90 günü aşmayan seyahatlerde İsviçre Schengen vizesi başvuruları konsolosluk tarafından alınmamaktadır. Yetkilendirilmiş vize merkezlerine yönlendirilmektedir ve eğer oturma izni, çalışma izni, aile birleşimi vizesi gibi 90 günlük süreyi aşacak durumlar için vize talebinde bulunulacaksa doğrudan konsolosluğa başvuru yapılması gerekir.

Vize başvuruları için online başvuru formu doldurulduktan ve randevu alındıktan sonra konsolosluktan veya vize başvuru merkezlerinden evrak listesi alınmalıdır ve bu evraklar eksiksiz şekilde hazırlanması gerekir. Vize ücretleri ödendikten sonra hazırlanan evrakların teslimi yapılır. Evrak teslimine ek olarak biyometrik veri işlemi de parmak izi taraması ile yapılmaktadır. Biyometrik veri işlemlerinin yanı sıra D tipi vize başvurularında konsolosluk mülakat da yapılmaktadır.

Tüm işlemlerin sorunsuz olarak tamamlanması halinde kısa süreli olarak Schengen İsviçre vizesi ise 5 ila 15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Başvuruların seyahatten 30 gün öncesinde seyahat planında sorun yaşanmaması adına yapılması önemlidir. İsviçre D tipi vize işlemleri kısa süreli işlemlerden daha fazla zaman alabilmektedir, başvuru yapılırken vize türüne göre süre uzayabilir.

İsviçre Vize Evrakları Nelerdir?

İsviçre vize evrakları nelerdir konusunda hazırlanması gereken bazı evraklar bulunur bunlar,

 • İsviçre vize başvuru formu.
 • Vize talep dilekçesi.
 • Pasaport.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi.
 • Biyometrik fotoğraf, 2 adet ve 3,5×4,5 ölçülerinde.
 • Daha önce alınan vizelerin fotokopisi.
 • Konaklama yeri rezervasyonları.
 • Seyahat belgeleri.
 • Hesap dökümleri.
 • Mali durumu gösteren belgeler.
 • Seyahat sigortası.

Gibi belgeler gerekmektedir. İsviçre’ye girmek için gerekenler konusunda çalışan kişiler için bu evraklara ek olarak 3 aylık maaş bordrosu, iş yerindeki pozisyonu, işe devam taahhüdü, iş yerinin vergi levhası, işe giriş bildirgesi, imza sirküleri ve benzeri olan belgeler gerekmektedir. Memurlar için de ek olarak memuriyeti gösteren belgeler, resmi izin belgesi, görev kimlik kartı ve benzeri evraklar gerekmektedir. Tüm bu evraklar iş alanlarına göre değişiklik gösterebilir.

İsviçre Vize Ücreti 2022

İsviçre vize ücreti 2022 bakıldığı zaman ücretler yaş ve vize tipine göre farklı olabilmektedir. Günümüzde vize ücretlerine 20 Euro kadar zam gelmiştir ve buna ek olarak vize alma firmaları ile iş yapılırsa danışmanlık ücretleri gerekebilir. Ücretler konusunda İsviçre Büyükelçilikleri ve İsviçre Konsolosluklarında ücret indirimi veya ücret muafiyeti uygulanabilir. İsviçre vize ücretleri,

 • 3 aydan daha kısa süreli olan vizeler 80 Euro.
 • 0 ila 6 yaş arası çocuklar için vize ücretsizdir.
 • 6 ila 12 yaş arası olan çocuklar için vize 40 Euro.
 • Ticari vize, tıbbi vize ve yaz okulu vizesi 80 Euro.

İsviçre vize ücretleri nasıl ödenir bakıldığı zaman İsviçre vize başvurularının yapılacağı konsoloslukta TLS Contact görevlisine ödenir. TLS Contact hizmet bedelleri ve İsviçre konsolosluk harcı sadece TL olarak ödenmektedir. Euro İsviçre Frangı veya kredi kartı ile yapılacak vize ücreti ödemeleri uygulamada değişiklik olana kadar kabul edilmeyecektir. Üstelik banka havalesi EFT yöntemleri ile vize ücreti ödenmez.

İsviçre Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsviçre vize başvuru formu nasıl doldurulur bakıldığı zaman başvurusu İsviçre Başkonsolosluğu tarafından hazırlanmış bir belgedir ve bu noktada tamamen doğru şekilde doldurulması gerekir. İsviçre vize işlemleri için gereken önemli belgelerden olan başvuru formu, olmadan vize başvurusu yapılamaz. Formu doldururken doğru bir İngilizce, eksiksiz ve büyük harfler ile beraber yazılması gerekir. 

Bilgilerinizi destekleyecek şekilde doldurulması gerekir ve başvuru formunu imza ve fotoğraf bölümüne imzanızı atarak ve fotoğrafınızı yapıştırarak İsviçre vize başvuru formu doldurma işlemini tamamlamalısınız. İsviçre’de güzel bir tatil geçirmek ve vize işlemlerini kolay şekilde gerçekleştirmek için danışmanlık konusunda firmalardan bilgi alabilir ve vize başvurusunu kolay hale getirebilirsiniz.

İsviçre Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsviçre vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenler bakıldığı zaman İsviçre ziyaretinin nedenine göre başvuru yapmak önemlidir. Turistik, iş veya eğitim amaçlı olarak gerçekleşebiliyor ve konsolosluk, seyahat amacına göre başvuru sırasında farklı belgeler istenir. Bu nedenle istenilen belgeler göz önüne alınarak başvuruların yapılması gerekir. Bunun dışında İsviçre vizesi hazırlanırken istenilen belgelerin ve vize talep dilekçesinin resmi dilleri olan Almanca, Fransızca, İtalyan, Romansça veya İngilizce olarak hazırlaması gerekir.

Evraklar eksik veya yanlış bir bilgi beyanı nedeniyle vize talebiniz reddedilebilmektedir. Herhangi bir nedenden dolayı alınan ret cevabı ardından vize harç ücretleri iade edilmez bu nedenle başvuruların eksiksiz ve tamamen doğru şekilde yapılması önem taşımaktadır.

İsviçre Vizesi Başvuru Koşulları

İsviçre vizesi başvuru koşulları genel olarak bakıldığı zaman İsviçre, Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Schengen sistemine dahil olması nedeniyle vize başvurularında bu kriterler baz alınmaktadır. Bu sebeple diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi İsviçre’ye vize başvuru sırasında parmak izi beyanı zorunlu kılınıyor. Daha sonra İsviçre vizesine başvurduysanız ve parmak izi kaydınızı bıraktıysanız bu bilgi 5 sene boyunca sistemde kalır. Fakat farklı bir Schengen ülkesi için verilen parmak izi kaydı İsviçre vizesi başvurusunda geçerli sayılmamaktadır.

Vize sonucu genellikle başvurular tamamlandıktan sonra 5 ila 7 gün süre içerisinde belli olur. Fakat gerekli görülmesi durumunda konsolosluğun ek evrak talebinde bulunması veya yoğunluk bu sürenin uzamasına neden olabilmektedir. İsviçre seyahatiniz sırasında tüm acil tıbbi müdahaleleri teminat altında alan seyahat sağlık sigortasının vize başvurusu sırasında ibraz edilmesi gerekiyor. Bu sigortanın en az 30 bin Euro olarak düzenlenmesi beklenir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button