vize işlemleri

İzlanda Vizesi

İçindekiler

İzlanda vizesi Türkiye vatandaşlarının, İzlanda’ya giderken gerekli olan izindir. İzlanda’ya gitmek isteyen kişilerin bordo pasaport sahipleri vize almak zorundadır, bunun dışında yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri ise İzlanda ziyaretlerinde 180 gün içerisinde 90 günü geçmemesi kaydıyla vizeden muaftırlar. İzlanda ziyaretlerinde 180 gün içerisinde 90 günü geçmemesi kaydıyla vizeden muaftırlar. 

İzlanda vize başvuru türlerinden bazıları turistik, ticari, aile ziyareti, öğrenci, transit ve şoför vizesi olmaktadır. İzlanda, Schengen ülkelerinden olduğu için kısa süreli yani 90 gün geçmeyecek şekilde giden kişilerin C tipi vize lamaları gerekmektedir. İzlanda’da kalış süresi 90 günü geçecek olan ziyaretçiler için ise uzun süreli vize yani D tipi olan başvurularda bulunması gerekirler.

İzlanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda vize başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna bakıldığı zaman Türkiye’de İzlanda diplomatik temsilciliği bulundurulmadığından Danimarka konsolosluğu İzlanda vize işlemlerini yürütmekle sorumludur. İzlanda vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine veya Danimarka Konsolosluğuna başvurularını iletebilmektedir. İzlanda vize başvurularında biyometrik veri işlemi genel olarak parmak izi taraması, elektronik imza ve dijital fotoğraf çekimi zorunlu olduğundan dolayı randevu alınması da zorunludur.

Randevu alındıktan sonraki aşamada konsolosluk tarafından talep edilen evrakların eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması gerekir ve evraklar teslim edildikten sonra biyometrik veri işlemi de yapıldıktan sonra başvurunun sonuçlanması aşamasına geçilir. İzlanda vize başvurusu konusunda İzlanda vizesinin sonuçlanması 5 ila 10 iş günü sürebilmektedir. Konsolosluk yoğunluğuna göre bu süre uzayabileceğinden seyahat tarihine 30 gün kala başvuru işleminin yapılması önerilmektedir.

İzlanda Schengen Vizesi

İzlanda, Schengen bölgesine üye olan ülkelerden biridir ve Schengen ülkelerine yapılacak olan kısa süreli ziyaretler için alınması gereken kısa süreli C tipi vizeler başvuru sahiplerine o ülkede 180 gün içerisinde en fazla 90 gün konaklama imkânı sağlar. İzlanda Schengen vizesi alarak başvurularınızı yapabilirsiniz. İzlanda’ya yapılan turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti gibi kısa süreli seyahatlerde alınması gerekli olan vize kısa süreli bir vizedir. İzlanda vize başvuru işlemlerini değerlendiren ve sonuçlandıran yetkili makam olan Danimarka Konsolosluğu veya Danimarka Büyükelçiliği olmaktadır.

İzlanda, Danimarka Konsolosluğuna vize işlemleri ile alakalı yetki vermiştir. T.C. Diplomatik, Hususi ve Hizmet resmi pasaport sahiplerinin İzlanda’ya seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur. İzlanda’ya seyahat edebilmeleri için T.C. Umumuna Mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının, vize almaları gerekir. Eğer İzlanda ve bir diğer ülkeye seyahat planı yapılıyorsa Schengen vize başvurusunun en fazla konaklanacak ülkeden yapılması gereklidir.

İzlanda Vize İşlemleri İçin Randevu Alımı Nasıl Yapılır?

İzlanda vize işlemleri için randevu alımı bakıldığı zaman vize başvuru merkezleri yani VAC üzerinden randevu alınması gerekir. Randevu günü eksiksiz ve seyahat amacına uyun istenilen evraklarla hazır bulunmak gerekmektedir. Biyometrik Veri Sistemi vize işlemleri sırasında önemlidir yani vizeye başvuracak olan kişilerin parmaklarının izlerini elektronik imzalarını vermeleri, biyometrik fotoğraf çekimi yaptırmaları zorunludur. Bir kerelik olarak yapılan bu uygulama sonunda pasaporta vurulan VIS ibaresi ile vize başvuru sahibi 5 sene ile biyometrik veri beyanından muaf tutulur.

İzlanda Vize Evrakları Nelerdir?

İzlanda vize evrakları nelerdir konusunda hazırlanması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar aynı zamanda çalışan, çocuk ve emekli durumu gibi ve iş kollarına göre değişiklik göstermektedir. İzlanda vize evrakları nelerdir konusunda istenilen evraklar şu şekildedir,

 • Pasaport ve varsa eski pasaport ve önceden alınmış vize fotokopisi.
 • İzlanda vize başvuru formu.
 • İzlanda vize talep dilekçesi.
 • Biyometrik fotoğraf, 2 adet 3,5 ve 4,5 ölçülerinde.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Finansal durumu gösteren belgeler .
 • Seyahat belgeleri, uçak bileti, kalınacak yer vs.
 • İzlanda’dan farklı bir Schengen ülkelerine geçilecekse seyahat planının detayları.

Gibi çeşitli belgeler istenmektedir. Buna ek olarak çalışan kişiler için SGK işe giriş bildirgesi, hizmet sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, emekliler için emeklilik kartı, emekli olunan kurumdan alınan yazı, öğrenciler için öğrenci belgesi gibi belgeler farklılaşmaktadır. 

İzlanda Vize Ücreti 2022

İzlanda vize ücreti 2022 genel olarak vize türüne göre değişiklik gösterebilir. 6 yaş altı olan çocuklardan vize ücreti talep edilmez. İzlanda konsolosluğu kriterlerine göre belirlenen vize ücreti konsolosluk harç bedeli ve vize başvuru merkezi ücretlerini içermektedir. İzlanda vize başvuruları vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilir. Kısa süreli yani İzlanda Schengen vizesi kapsamında turistik, aile ziyareti ve ticari vizelerin ücreti uzun süreli D tipi vizelerden farklıdır. 

İzlanda vize ücreti ne kadar? konusunda İzlanda vize ücretleri 2022 senesi ile başvurular 12 yaş ve üzeri olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bununla beraber uzun süreli olan ücretlerde 100 Euro olabilmektedir.

İzlanda Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İzlanda vize başvuru formu nasıl doldurulur bakıldığında okunaklı, tükenmez kalemle yazılarak imzalanması gerekir. Yazılan bilgilerde formu yabancı dil ile yazmak yani İngilizce veya ülkenin kendi dili ile yazmak daha etkili olur. Formlar doldurulurken tamamen doğru bilgilerle doldurmalısınız ve vize sahibi tarafından doldurulmalıdır. Başvuru formlarının eksik doldurulması halinde İzlanda konsolosluğu başvurularınızı geri çevirebilmektedir. Bununla beraber vize başvuru formu doldurulurken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde özetlenebilir, 

 • Formlarda verilen bilgilerde konsolosluğa başvuru sırasında verilen evraklarında doğruluğu tespit edilerek vizenizin olumlu sonuç almasına önemli bir etkendir.
 • İzlanda vize başvurusu için konsoloslukların başvuru sahibi konusunda detaylı bilgi alabilmesi için başvuru formunda belirtilen bilgilerin tam, doğru ve eksiksiz şekilde yazılması gerekir.
 • İzlanda vize başvuru formu doldurulurken form tükenmez kalem ile okunaklı şekilde yazılarak imzalanması gerekir. 
 • Dosyada yer alan bilgilerin birini desteklemesi gerekir ve başvuru formunun eksik veya yanlış bilgilerle doldurulması haline İzlanda konsolosluğu başvurunuzu iptal edebilir.

İzlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İzlanda vizesi kaç günde çıkar bakıldığı zaman başvuru süreci tamamen Danimarka Konsolosluğu tarafından yönetilmektedir ve tüm evrakların konsolosluğa sunulmasının ardından belgelerin incelenmesi ve tüm prosedürün tamamlanması ardından ortalama olarak 5 ila 10 gün içerisinde sonuç bulur. Başvuru dönemine bağlı olarak ve başvuru tipi vize sonuçlanma süresi farklılık gösterebilmektedir.

İzlanda vize başvuru sürecine bakıldığı zaman konsolosluk tarafından reddedilme durumunda tekrar gerçekleştirilecek başvurularda konsolosluk tarafından verilen vize reddinin nedenleri önem taşır. Ret kararı ile bildirilen vize başvurularında vize reddinin orijinal belgelerin başvuru sahibine saklı tutulması, sonraki başvurular için önem arz eder. İzlanda vizesi kolay mı bakıldığı zaman bu tamamen başvuru sürecinin sağlıklı olmasına göre değişiklik göstermektedir.

İzlanda Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm dünya için gerçekleştirecek olduğunuz seyahatleriniz için vize başvurusunun yapılması gerekir. Vize başvuru sürecinin doğru ve hızlı adımlarla ilerlemesi için tüm başvuruların dikkatli ve düzenli şekilde yapılması gerekir. Schengen bölgesi ülkelerinden olan İzlanda’ya olan ziyaretler 90 günden kısa ve 90 günü aşacak olan kalmalı başvurular için farklı vize gereklilikleri bulunur. İzlanda vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenler genel olarak bakıldığı zaman bordo pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İzlanda’ya yapacak olan seyahatlerinde vize başvurusu yapmalıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button