vize işlemleri

Slovenya Vizesi

İçindekiler

Slovenya vizesi ülkeye seyahat amacınıza göre istenen bir durumdur. Slovenya’ya seyahat etmek için seyahat amacınıza uygun olarak evraklarla başvurmanız, doğru bir prosedürü izlemeniz vize işlemlerinizin olumlu ve zamanında sonuçlanması adına çok önemlidir. Bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının vize alması mecburi bir durumdur. Buna ek olarak siyah, gri ve yeşil pasaporta sahip olan kişiler 6 ay içerisinde yapacakları seyahatlerde 90 günü geçmemek şartı ile vizeden muaf olmaktadırlar.

Slovenya vize şartları tamamen amaca göre değişiklik gösterebilir. Slovenya vize tipleri, turistik vize, ticari vize, aile veya arkadaş ziyareti, kültürel amaçlı vize, eğitim, transit, sağlık sebepli vize, sportif amaçlı vizeler, resmi ziyaret vizesi, şoför vizesi, AEA yani Avrupa Ekonomik Alanı ve AB vatandaşı için vize türü gibi değişiklik göstermektedir.

Slovenya Vize İstiyor mu?

Slovenya vize istiyor mu bakıldığında, her ülke gibi vize istemektedir. Çünkü Slovenya Schengen sistemine dahildir ve Slovenya vizesi Schengen mi konusunda Schengen vizesi ile seyahat imkânı tanımaktadır. Bordo pasaportunuz varsa vize almak zorundasınız, yeşil, gri ve diplomatik pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile vizeden muaftır. Çünkü ilgili pasaport özel kişi veya özel seyahat sebebi ile verilmektedir Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa topluluğu arasında imzalanan anlaşma gereği bu pasaportlar 90 gün süre ile Slovenya’ya seyahat etmeyi sağlar.

Slovenya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya vize başvurusu nasıl yapılır? bakıldığı zaman ülkeye ziyaret etmeyi planlayan kişilerin başvuru evraklarını tamamladıktan sonra klasik vize müracaatlarını Ankara Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiğine yapabilecekleri gibi Marmara ve Ege bölgesinde bulunan İstanbul Macaristan Konsolosluğu üzerinden yapılabilir. Çünkü İstanbul’da Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliği bulunmamaktadır.

Slovenya’ya 90 günden az olan seyahatler için vize kategorileri arasında turistik, iş, kültürel, sportif, eğitim vizesidir. Schengen ülkeleri arasında bulunan Slovenya ile alınacak olan vize Schengen vizesidir. Slovenya Konsolosluğu tarafından verilen bu vize hem Slovenya Cumhuriyeti hem de Schengen ülkelerine sınırlı bir seyahat hakkı sağlar.

Slovenya vize türünü belirledikten sonrasında gerekli olan evrak listesine sahip olunması gerekir. Her başvuru çeşidi için gereken evrak listeleri ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından güncel olarak sağlanır. Evraklarınızı toplarken eğer gerekliyse bir uzmandan bilgi almak, vizelerin olumlu sonuçlanabilmesi için önem taşır. Gereken evrak listesi oluşturulduktan sonra gerekli olan yazışmalar konsolosluklar ile yapılır, ardından vize başvurusu için randevu aşamasına geçilir.

Slovenya Vize Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Slovenya vize başvurusu için gerekli evraklar seyahat türünüze göre değişmektedir. Örnek olarak Slovenya’nın turistik yerlerini görme adına hazırlanan evraklar farklıdır. İşiniz gereği olarak bir seminere katılmak için gidiyorsanız ticari vize türüne ait olan belgeleri hazırlamanız gerekir. Bunun dışında erasmus gibi eğitim süreçleri için gidiliyorsa evraklar farklıdır. Genel olarak istenen evraklar şu şekilde özetlenmiştir,

  • Pasaportunuzun 10 seneden eski olmaması gerekir ve dönüş tarihinizden 3 ay sonra da pasaportunuzun kullanılabiliyor olması gerekiyor. Aynı zamanda pasaport defterinizde 2 sayfa boş yaprağın olması vize başvurunuzun gerçekleşmesi için gereklidir.
  • Slovenya vize başvuru formunun eksiksiz şekilde doldurulması gerekir.
  • Nüfus cüzdan fotokopisi.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf.
  • Seyahat sağlık sigorta poliçesi.
  • Çalışan kişilere ek olarak son 3 ayın maaş bordrosu ve şirket yazısı.
  • SGK işe giriş belgesi.
  • Ülkede kalınacak olan yerin adresi.

Gibi çeşitli belgeler istenmektedir. Bu belgeler öğrencilik, emekli durumu gibi çeşitli durumlara göre ve vize durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Slovenya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Slovenya vizesi kaç günde çıkar bakıldığı zaman Slovenya Cumhuriyetinde seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşları için vize başvurusunda tüm gerekli olan evrakları doğru ve eksiksiz şekilde teslim etmeleri gerekir, buna bağlı olarak yaklaşık 15 iş günü gibi bir süre zarfında başvurular gerçekleşmektedir. Vize işlemlerinde yaşanacak olan evrak veya Ankara Slovenya Büyükelçiliğinin ve İstanbul Macaristan Büyükelçiliği yoğunluğu gibi durumların göz önüne bulundurulması gerekir. 

Yapılacak olan seyahat planının yapılan tarihten yaklaşık 30 gün öncesinde başvurunun yapılması tavsiye edilmektedir. Slovenya vize başvurularını değerlendirerek sonuçlandırma aşaması sadece Slovenya Konsolosluğuna aittir. Vizeler olumlu şekilde sonuçlanırsa pasaportunuzu bulunduğunuz ile gönderme şansını yakalayabilirsiniz. Bunun için vize temsilcileri ile görüşerek vize konusunda destek alabilirsiniz.

Slovenya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Slovenya vize başvuru formu nasıl doldurulur konusunda seyahat amacınızı belirledikten sonra başvuru formu doldurulmalıdır. Formu doldurma aşamasında yanlış bilgilerin verilmemesine özen gösterilmelidir ve özellikle telefon numarası, e-posta gibi bilgilerin doğru yazıldığından emin olmalısınız. Hazırladığınız evraklar haricinde Slovenya Konsolosluğu ev evrak talebinde bulunabilir ve bu tarz durumlarda size ulaşılması gerekebilir. Herhangi bir olumsuz aksilik yaşamamanız adına Slovenya Konsolosluğu tarafından arandığınızda temsilcilere haber verilmesi gerekir.

Slovenya vizesi başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli olan yerlere imza atmalısınız. Başvuru sahibi 2 yaşında bir bebek olsa bile onun için bir başvuru formu doldurulmalı ve imza atılması gereken yerlere anne babası veya yasal temsilcisi imza atmalıdır. Hazırlanan tüm evrakların eksiksiz olunduğundan emin olunması gerekir.

Slovenya Vize Ücreti 2022

Slovenya vize ücreti 2022 senesi ile ücretleri vize türüne göre değişkenlik gösterir. 6 yaş altı olan çocuklardan vize talep edilmez. Slovenya konsolosluğu kriterlerine göre belirlenen vize ücreti konsolosluk harç bedeli ve vize başvuru merkezi ücretlerini içermektedir. Tüm vizelerde 105 Euro olmaktadır. 6-12 yaş arasındaki kişiler içinde 65 Euro gerekmektedir. Slovenya vize ücreti seyahat sağlık sigortası ücreti sigorta süresine göre değişiklik göstermektedir.

Slovenya vize ücretlerine ek olarak VSF Global hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır ve Slovenya seyahatleriniz için gerekli olan sağlık sigortası 5-30 Euro arasında vize çeşidine göre veya mevcut olan durumlara göre değişir. Gerekli olan durumlara göre çeviri masrafları gibi durumlar meydana gelebilir.

Slovenya Turist Vizesi

Slovenya turist vizesi bakıldığında turist başvuruları C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilmektedir. Schengen vizesi 90 günden kısa süreli olan vizelerdir ve turistik vizeler, kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gerekir. Eğer Schengen vizesi bulunuyorsa turistik olarak da başvuru yaparak turistik şekilde ziyaret edebilirsiniz. Bununla beraber Slovenya Schengen vizesi olarak bilinen Slovenya vizesi vatandaşlar tarafından alınması zorunlu olan bir izin olmaktadır.

Slovenya Vize Başvurusu Dikkat Edilmesi Gerekenler

Slovenya vize başvurusu dikkat edilmesi gerekenler bakıldığı zaman seyahatinizi planladığınız tarihler aralığında gerçekleştirmek için, süre kaybının yaşanmaması adına başvuru sürecini iyi bir şekilde yönetmeniz gerekir. Örnek verilecek olursa planlamış olduğunuz seyahat tarihinden en az 15 gün öncesinden başvuru yapmanız gerekir. Böylece evraklarınızda bir problem çıkarsa tekrardan onu tamamlamanız için süre kalır. Meydana gelen süre kayıplarını öncesinden ön görmek ve vize başvurusunu zamanında yapmak gerekir.

Başvurunuzu gerçekleştirmeden öncesinde pasaport sürelerinizi, pasaportunuzda yeterli sayfa olup olmadığını ve bilgilerinizin güncel olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Seyahatinizin gerektirdiği evraklar konusunda vize sağlayan firmalardan yardım almanız işinizi genel olarak kolaylaştırır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button